Revizyonel Bariatrik Cerrahi, obezite ameliyatı geçiren hastaların kilo verimi durduktan sonra hızla kilo almaya başlaması durumunda uygulanır. Revizyonel Bariatrik Cerrahi; mide küçültme, mide kelepçesi, gastrit bypass operasyonlarının hepsinde uygulanabilir. Bu ameliyatta ya mide küçültülür ya da gastrit bypass operasyonu yapılarak devam edilir.

 

Revizyonel Bariatrik Cerrahi Kimlere Uygulanır?

Yapılan çalışmalarda mide küçültme ameliyatı sonrası geri kilo alımı yüzde 10 ile 20 arasındadır. Revizyonel Bariatrik Cerrahi, tekrar kilo alan hastaların sağlıklı kilolara inmesini sağlarken kilo alımına bağlı ortaya çıkan diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması gibi yandaş hastalıkları da ortadan kaldırır. Unutmayalım ki obezite insan sağlığını tehdit eden çok önemli bir hastalıktır. Bu yüzden yapılan ameliyatlar, estetik için değil sağlığımız içindir. Pek çok hastamız bizlere çekinerek başvurmaktadır. Sağlık söz konusu olduğunda çekinilecek bir durum yok.

 

Hasta ameliyat olduktan sonraki 2-3 gün içerisinde taburcu olur. Günlük hayatına da 15 gün içerisinde geri döner. Ancak unutulmamalıdır ki bu yapılan ikinci ameliyattır ve daha zorludur. O yüzden bazen yatış süreleri uzayabilir.

 

Revizyonel Bariatrik Cerrahi Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olur?

Tüp Mide veya mide küçültme ameliyatının başarılı olabilmesi için hastanın yaşam tarzında köklü değişikliğe gitmesi gerekiyor. Eski yaşam tarzından çıkıp hayatına bol miktarda hareketi katıp, beslenme uzmanıyla çalışarak yeme alışkanlıklarını tamamen değiştirmesi çok önemli. 

 Oluşturulan diyet programları hasta bazındadır ancak genel olarak; 

  • Ameliyat sonrası dönemde hızlı kilo kaybı süreci başladığı için, doku iyileşmesini desteklemek ve kas kaybını en aza indirmek için yeterli protein alındığından emin olmak çok önemli. Bu da günde yaklaşık olarak 60-80 gr’lık proteinden oluşmaktadır.(Kırmızı et, tavuk, hindi, balık) 
  • Tüketilecek olan yiyeceklerin, ağırlık kaybını maksimuma çıkarırken reflüyü ve damping sendromunu en aza indirmelidir.
  • Öğün atlamamak, ameliyat sonrası komplikasyonların önüne geçerken sindirim sistemindeki yaraların da iyileşmesine yardımcı olur. 
  • Uygulanacak olan aşamalı diyet programı, ameliyat sonrası için en uygun beslenme şeklidir.
  • Her gün en az 6-8 bardak gazsız, kafeinsiz ve en önemlisi de  kalorisiz içecekler içmelisiniz. Yemeklerden yarım saat önce bir şey içmeyin. Böylece midenizin bulanmasını önlersiniz.
  • Mide küçültme ameliyatı sonrası 5 kademeli diyet uygulanır. Bunlar; Berrak Sıvı Dönem, Koyu Sıvı Dönem, Püre Dönemi, Yumuşak Katı Dönem ve Katı Gıdaya Geçiş dönemlerini kapsar.