1968 yılında Mersin’de doğan Hüseyin Kapu, lise eğitimi dahil tüm eğitimlerini Mersin’deki devlet okullarında tamamladı. 1986 yılında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan Kapu, pratisyen hekim olarak ilk önce Burdur Bucak Devlet Hastanesi’nde görev yaptı. 3 yıllık pratisyen hekimlik hizmetinden sonra Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Asistanlığı’nı kazanarak 5 yıllık zorlu sürece başladı.

Zorlu cerrahi asistanlık sürecini de başarıyla tamamlayan Hüseyin Kapu, Kütahya, Antalya, Konya ve Kazakistan’da görev yaptıktan sonra 2017 yılında İstanbul’a gelerek kariyerine burada devam etme kararı aldı. 3 yıldır sadece obezite ile mücadele eden hastalarla ilgilenen Kapu, 3’ü kız olmak üzere 4 çocuk babası. Kızlarından biri eczacılık, biri doktor eğitimini tamamlayan Kapu’nun diğer kızı da babasının meslek aşkının peşinden giderek tıp fakültesinde okuyor. Oğlu ise ilköğretim eğitimini devam ediyor.

10 yıl profesyonel hentbol oynayan Kapu, dövüş sporlarıyla yakından ilgileniyor. İşinin gereği ortaya çıkan stresi ise pistlerde tutkusu olduğu yarış arabalarıyla atıyor.