Tüm dünyada botoks olarak tanınan “Botilinum Toksin”in endoskopi ile midenin belirli bölgelerine enjekte edilmesi işlemidir. Ameliyatsız kilo verme yöntemleri içinde yeni yeni yer edinmeye çalışan mide botoksunda amaç; mide kaslarının kasılması sınırlandırılıp mide boşalma süresini geciktirmektir. Bu da hastada iştah kaybını sağlamaktadır. Mide botoksu uygulanan hastaların toplam ağırlıklarının yüzde 10 ila 15 arasında kaybetmesi beklenir. Her hastada aynı kilo kaybı olması mümkün değildir. Çünkü bu hastanın yaşına, metabolizma hızına, tükettiği gıdaya ve günlük egzersizine göre değişiklik gösterir.

 

Mide Botoksu Kimlere Uygulanabilir?

Mide botoksu fazla kilosu olan her hastaya uygulanabilecek bir yöntem iken,  vücut kitle indeksi 40 ve üzeri hastalarda ameliyatla elde edilen etkili sonuca ulaşılamayacağından önerilmemektedir. Bu hastalar dışında kilo fazlası olan ama ameliyata ihtiyaç duyulmayan hastalara endoskopi ile uygulanan ve sadece 15 dakika süren işlemden sonra hastaların fazlalıklarından kurtulmasını bekliyoruz. Ancak bu işlemden önce yapılan tetkikler de mide problemi olan hastaların (ülser, gastrit, helicobakter plori pozitif gibi) önce bu rahatsızlıklarının tedavi edilip sonrasında mide botoksu uygulanmasını tavsiye ediyoruz.

Mide Botoksu İşleminden Sonra Hastanede Ne Kadar Kalınır?

Mide botoksu, ameliyatsız zayıflama yöntemlerindendir. Bu nedenle yapılan botoks işleminden sonra hastane ortamında 1-2 saat müşahade altında kalmak yeterlidir. Müşahadenin ardından günlük hayatınıza hiçbir şey olmamış gibi dönebilirsiniz. Siz söylemediğiniz sürece etrafınızdakilerin mide botoksu yaptırdığınızı anlaması mümkün değildir. Ameliyat olmadığından vücuttu her hangi bir kesi veya dikiş yoktur. İşlemden sonra mide bulantısı olması da beklenmez.

 

Mide Botoksu Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Önemli olan bu süreçte bol sıvı tüketmek, fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalardan, asitli içeceklerden ve karbonhidrattan olabildiğince uzak durmak gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir. Bu yüzden de hastaların yiyeceklerini iyi planlaması gerekmektedir. Hatta bu süreçte bir diyetisyenden destek almanız durumunda daha fazla kilo vereceğinizi belirtmek isterim.

 

Mide Botoksunun Kilo Verdirme Garantisi Var Mı?

Sadece mide botoksu değil mide balonu, mide kelepçesi gibi hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Bu işlemler kilo verimine yardımcı işlemlerdir. Önemli olan hastaların bu işlemlerden destek alarak kilo vermelerini sağlamaktır. Yapılan mide botoksu uygulamalarından sonra iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu biliniyor ancak buna rağmen hasta yüksek kalorili ve karbonhidratla beslenirse sonuç kaçınılmaz olarak başarısız olur.

 

Mide Botoksu Uygulamasından Sonra Midede Hasar Oluşur Mu?

Yapılan çalışmalarda mide botoksunun, sistemik yayılım gösterilmemiş olup tamamen lokal olarak sinir iletimini bloke ettiği ve dolayısıyla acıkmayı geciktirdiği gözlenmiştir. Mide botoksunda kullanılan ilacın etkilerinin 4 ila 6 ay içerisinde vücuttan tamamen atıldığı bilinmektedir. Bu nedenle vücutta veya midede kalıcı bir hasar oluşturması mümkün değildir.

 

Mide Botoksu ile Mide Balonun Arasında Ne Fark Vardır?

Mide balonu da hastanın midesine hava veya sıvı ile şişirilen tıbbi bir balon koyulmaktadır. Mide botoksunda ise mideye her hangi bir isim yerleştirilmez.

  • Mide balonu uygulaması 6 ila 1 yıllık balonlarla yapılır. Mide botoksunun etkisi 4 ila 6 ay arasındadır.
  • Mide balonu takılma işlemi sırasında ve çıkarma işleminde iki kez Endoskopi yapılır. Mide botoksunda ise tek endoskopik işlem vardır.
  • Mide balonu çıkarıldıktan sonra bazı hastalar iştahlarının hızla geri açıldığını söylerken, mide botoksunun etkisi yavaş yavaş geçtiğinden bu şekilde ani iştah artışı yaşanmamaktadır. Hastaların iştahı yavaş yavaş normale döner. Bu da ani kilo alımını önlemektedir.