Halk arasında obezite cerrahisi olarak bilinen Bariatrik Cerrahi, vücudunda normalden fazla yağ bulunan hastaların sağlıklarına kavuşabilmeleri için sindirim sistemlerine yapılan cerrahi işlemlere denir. Tüp Mide, Gastrit By-Pass, Duodenal Switch, Mini Gastrit By-Pass, Transit Bipartisyon, bariatrik yani obezite cerrahisinde uygulanan ameliyatların başında gelir. Tüm bu ameliyatların amacı hastaların mide kapasitesini küçültüp, sağlıklarını bozan fazla yağlardan kurtulmalarını sağlamaktır.

Obezitenin Tanımı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün “ Yağ dokularında sağlığı bozacak ölçüde anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi” olarak tanımladığı obezite, maalesef ki çığımızın hastalığıdır. Sıklığı ve yaygınlığı her geçen gün artan obezite, sigara içiminden sonra önlenebilir sağlık sorunlarında dünyada ikinci sırada yer almaktadır.

Obezite’yi genel olarak tanımlamak gerekirse; vücut yağ oranının artmasıyla davranış, endokrin ve metabolik değişiklikler ortaya çıkaran kompleks bir hastalıktır. Obeziteye neden olan faktörleri geniş bir yelpaze olarak düşünürsek bir yanda tek bir gendeki mutasyona bağlı olarak oluşan obezite (leptin geni, melanokortin reseptör 4-geni vb.), diğer yanda ise yine genetik geçişin olduğu ama bu kez birden fazla genin etkili olduğu ve beslenme, hareketsizlik gibi çevresel faktörlerin de tetiklediği obezite bulunuyor. Tek gene bağlı obezite ile genetik sendromlara bağlı obezite, tüm obezite vakalarının küçük bir oranını oluşturuyor. Obezite vakalarının büyük çoğunluğunu, alınan ve yakılan kalori arasındaki dengesizlikten meydana gelen klasik obezite oluşturuyor. Hipotiroidizm, cushing sendromu ve polikistik over sendromu başta olmak üzere bazı endokrinolojik hastalıklar da obeziteye neden olmaktadır.

Pek çok yan hastalığı tetikleyen ve hayati risk oluşturan hastalıklarla birlikte görülen obezitenin en kesin ve kalıcı çözümü cerrahi uygulamalardır. İlaç, ameliyatsız zayıflama yöntemleri vs bunlar hep hastalara geçici veya yardımcı tedaviler sunmaktayken cerrahi uygulamalar hastanın anatomik yapısını değiştirdiği için kalıcı çözümlerle karşımıza çıkmaktadır.

Ancak unutmamak gerekir ki, tüm bu ameliyatlar kısa sürede kilo vermenize yardımcı olur. Ama siz yaşam tarzınızı ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz uzun vadede verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Yapılan araştırmalarda obezite cerrahisi olup profesyonel diyetisyen ve psikolog desteği almayan hastaların büyük bir kısmının verdikleri kiloları geri aldığı görülmüştür.

Bu yüzden biz de ekip olarak yaptığımız obezite ameliyatlarından sonra hastalarımıza 2 yıl boyunca ücretsiz olarak psikolog ve diyetisyen desteği sağlıyoruz.