Özellikle yaşanan pandemi dönemiyle birlikte evde oturmanın sonucu olarak kilo alımları artınca popülerlik kazanan Mide Balonu, hastanın herhangi bir cerrahi operasyona ihtiyaç duymadan 15 ila 20 kg arasında kilo vermesini sağlayan girişimsel işlemdir. Bu işlemde genel anestezi almaya ihtiyaç yok. Hafif uyku verici ilaç olarak bilinen sedasyonla, 10 ila 20 dakika arasında gastroskopi yöntemi ile gerçekleşir.

400 ila 700 cc sıvı veya hava ile şişirilen mide balonu, mide doluluğunu arttıracağı için fazla gıda alımını engeller ve hasta hastaneden çıktığı andan itibaren kilo vermeye başlar. Bu işlemden sonra hasta, hastanede yatış yapmaz. Hemen sosyal hayatına geri dönebilir. Takılan balon ise 6 ila 1 yıl arasında midede kalabilir. Hastalarımızın kalıcı kilo verebilmesi için mutlaka diyetisyenle çalışmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü takılan balon çıkarıldıktan sonra kilo almamak için yeme alışkanlıklarının mutlaka değişmesi gerekir.

Ancak bilindiği üzere her yapılan işlemin bir komplikasyonu vardır. Mide balonu da uygulandıktan sonraki ilk 48 saatte bulantı, kusma ve kramp tarzı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Hastamızda bu rahatsızlıkları ekarte etmek için, medikal tedavi uygulayarak en hafif şekilde bu 48 saati atlatmasını sağlıyoruz. Unutmamak gerekir ki bu rahatsızlıklar geçicidir ve 1 hafta içerisinde kaybolur. Hatta kimi hastalarımızda bu rahatsızlıkları hiç görmeyiz.

Sonuç olarak mide balonu, desteksiz kilo veremeyen bireylerin cerrahi işlem gerçekleşmeden kilo verebilecekleri konforlu bir yöntemdir.